İsrail polisi iki Türk’ü gözaltına aldı

İsrail polisinin, akşam namazından sonra Mescid-i Aksa’nın Kattanin (Pamukçular) Kapısı’nda bir grup Türk vatandaşıyla yaşanan arbedede iki Türk’ü gözaltına aldığı belirtildi.

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, Türk bayrağı baskılı tişört giyen ve fes takan, aralarında çocukların da bulunduğu bir grup Türk vatandaşının Mescid-i Aksa’ya çıkan Pamukçular Çarşısı’nda İsrail polisi tarafından Harem-i Şerif’e girmeleri engellendi.

İsrail polisinin, Türk vatandaşlarını durdurarak Türk bayrağı baskılı tişörtleri çıkarmalarını aksi takdirde Mescid-i Aksa’ya giremeyeceklerini söylediği bildirildi.

Bunun üzerine tepki gösteren gruba, İsrail polisinin müdahale ettiği ve yaşanan arbedenin ardından iki Türk vatandaşının gözaltına alındığı kaydedildi.

Gözaltına alınan Türklerin, Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek için Belçika’dan geldikleri ve çifte vatandaşlık sahibi oldukları öğrenildi.

İsrail polisi şu ana kadar olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken, gözaltına alınan Türklerin Abdullah Kızılırmak ile Mehmet Kargılı olduğu belirtildi.

İsrailli askerlerin saldırısına maruz kalan Bilal Kızılırmak, Haber7’ye konuştu.

Kızılırmak, ”Biz ailecek oradaydık. Üstümüzde Türk bayraklı tişörtün olduğunu farkeden İsrail askerleri bize doğru yaklaştı. Çoluk çocuk demeden, önce gaz bombası ardından tekme-tokat saldırdı. Hepimizi sorguya çektikten sonra Mehmet Gargılı ve Abdullah Kızılırmak’ı gözaltına aldı. İkisi de kanlar içindeydi” ifadelerini kullandı.

AYNI DAKİKALARDA

DEAŞ İLE SÖZDE SAVAŞTA HİÇ ABD ASKERİ ÖLMEMİŞ

Rakka’yı gerçekleştirebilmek için mümkün olan bütün seçenekleri inceledik. Başkan Trump’a bir kaç seçenek sunuldu. Başkanın kararı olan ortağımız PKK/PYD’yi kullanmak gerçekten de en elverişli seçenekti. Bunun bir kaç sebebi var. Diğer seçenek on binlerce Amerikan askerinin sahada olmasını gerektirecekti ki biz artık bu modele dönmek istemiyoruz. Biliyorsunuz Rakka savaşı 6 Haziran’da başladı. Çok zor, sokak sokak devam eden çatışmalar yaşandı. SDG’den 400 savaşçı öldü, 700 savaşçı yaralandı. Bu savaşta hiç Amerikan askeri kaybetmedik.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.