Afrin’de kritik detay! En seçkin birlik orada

Türkiye’nin ısrarla operasyon yapacağını açıkladığı Afrin’de hali hazırda bin ABD askeri ve 70 Rus askeri var.

Türkiye’nin özellikle Cumhurbaşkanı’nın söylemleriyle yaklaşık 2 yıldır uyarılarına konu olan ve olası bir harekatla gündemde öne çıkan Afrin’de son durum nedir? PKK uzantılı YPG ve YPJ’nin ne kadar silahlı gücü var? ABD ve Rusya’nın Afrin’de silahlı gücü bulunuyor mu?

İşte bu soruların cevapları:

1- AFRİN’DE SON DURUM

2- AFRİN’İN DEMOGRAFİK YAPISI

Afrin’in nüfusu 500 bine ulaştı. Nüfusun yarısını Araplar oluşturuyor. Diğer yarısı ağırlıklı olarak Kürtler ve yüzde 8’lik bir oranla Türkmenler var.

3 – TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ASKERİ GÜCÜ

Terör örgütü PKK uzantılı YPG ve YPJ var bu bölgede…Sayıları 12 bin

4- AFRİN’DEKİ ABD VE RUS ASKERİ SAYISI

Suriye genelinde resmi rakamlara göre 2 bin civarında Elit Force dedikleri seçkin askerleri var. Bunun yarısı Afrin bölgesinde… Bölgede 100’e yakın Rus askeri de bulunuyor. Rus askerleri YPG’li teröristlere eğitim veriyor.

SONRAKİ HABER

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sivil Havacılık Otoritesi Katar’ın bir sivil yolcu uçağını daha engellediğini iddia etti.

BAE askeri uçaklarının gün içinde Bahreyn’e sefer yapmakta olan sivil BAE yolcu uçağını engellediğini açıklamıştı.

‘GEREKLİ TÜM ADIMLAR ATILACAK’

Bahreyn Uluslararası Havalimanı’na inmekte olan yolcu uçaklarının Katarlı savaş uçakları ve sivil bir jet eşliğinde iniş gerçekleştirmesini şiddetle kınadığını duyuran BAE, uçaklarının ve yolcularının güvenliğini sağlamak için tüm gerekli adımları atacaklarını duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yapılan açıklamada, ”Katar’ın davranışı hava sahası barışına büyük bir tehdittir ve uluslararası anlaşmaların ihlalidir” ifadesi yer aldı.

Yolcu uçağının Bahreyn’in başkenti Manama’ya gittiği ifade edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Haziran 2017’de Katar ile tüm ilişkilerini kopardığını açıklayan ilk 4 ülkenin arasında yer almıştı.

Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil bazı Arap ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesi, Körfez bölgesinde son yıllarda görülen en büyük diplomatik krize yol açmıştı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.