Pentagon’dan flaş Afrin açıklaması

Türkiye’nin Afrin operasyonu konusundaki kararlı tavrı ABD’ye geri adım attırdı. Pentagon, Afrin konusunda çark ederek herkesi şaşırtan bir açıklamaya imza attı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Afrin’deki PYD/PKK unsurlarını desteklemediklerini ve onları DEAŞ ile mücadele operasyonlarının parçası olarak görmediklerini açıkladı.

ŞAŞIRTAN ÇARK: ONLARLA HİÇBİR İŞİMİZ YOK

Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Afrin’de bulunan PYD/PKK unsurlarına ilişkin, “Onları DEAŞ mücadele operasyonlarımızın parçası olarak kabul etmiyoruz. Onları desteklemiyoruz ve onlarla hiçbir işimiz yok.” ifadelerini kullandı.

“AFRİN’DEKİLERE DESTEK VERMİYORUZ”

ABD’nin Afrin’de verdiği bir destek veya eğitim olmadığına işaret eden Binbaşı Galloway, “SDG alanlarının dışındaki unsurlar, bizden herhangi bir eğitim-tavsiye-destek almıyor. Desteklediğimiz gruplar özellikle DEAŞ karşıtı operasyonlara katılan gruplardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Afrin’e muhtemel operasyonlarının da parçası olmadıklarını aktaran Galloway tüm tarafları, gerginliği tırmandıran adımlardan kaçınmaya teşvik ettiklerini kaydetti.

Gün içerisinde AA muhabirine açıklama yapan ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon ise Türkiye’nin Afrin’e muhtemel bir operasyonunda, koalisyonun oradaki PYD/PKK unsurlarını destekleyip desteklemeyeceği sorusuna “Afrin operasyon alanımız değil. Başta Ebu Kemal’in Kuzeyi ve Fırat Nehri’nin doğu yakasındaki alanlar olmak üzere, Orta Fırat Vadisi boyunca kalan ceplerde DEAŞ’ı yenmek üzere ortaklarımıza destek veriyoruz.” yanıtını vermişti.

EN ÖNCE KİM HAVLU ATACAK DİYORDUK ! AMERİKA KAÇMIŞ SATMIŞ GİTMİŞ BİLE. ŞER İTTİFAKINDA Kİ DEVLET VE TERÖR ÖRGÜTLERİ HEP ARSIZ.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.