Afrin’de yoğun çatışma! Yeni cephe açıldı

TSK’nın Afrin’e başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nda sıcak gelişmeler yaşanıyor. TSK destekli ÖSO birlikleri Minniğ Havalimanı’na doğru ilerliyor.

TSK tarafından hudutlarda, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla 20 Ocak Cumartesi günü başlatılan Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor.

Harekatın ilk 5 gününde 250 hedef imha edilerek 24 nokta kontrol altına alındı. Operasyon kapsamında şimdiye kadar 300 terörist öldürüldü.

İşte Zeytin Dalı Harekatı’nın 6. gününde dakika dakika yaşananlar:

TSK: 306 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

19:55 TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı. Açıklamaya göre; Bugün itibariyle operasyonun başından beri 306 terörist etkisiz hale getirildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 306 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.

Hava Kuvvetleri tarafından gün içerisinde gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 25 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 14 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SURİYE SINIRINDA

18:15 Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la akşam saatlerinde Ankara’dan Zeytin Dalı Harekatı’nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu’nun Hatay’daki Harekat Merkezi’ne geçti.

İRAN, TÜRKİYE’YE YÖNELİK PROTESTOLARA İZİN VERMEDİ

17:35 İran, Türkiye’nin Zeytin Dalı operasyonunu protesto etmek için Türkiye temsilciliği önünde toplanılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

ANKARA’DAN AB’NİN AFRİN ELEŞTİRİSİNE YANIT

17:15 AB Bakanı Ömer Çelik AB’den Afrin’de yürütülen ‘Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin gelen eleştirilere cevap verdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilci Federica Mogherini’nin, “Son derece endişeliyim. İnsani yardımların erişiminin garanti edileceğinden emin olmalıyız. Operasyonda DAEŞ’le mücadele yoğunlaştırılmalı” sözlerine karşı Çelik, “Müsamaha göstermemiz mümkün değil, her türlü saldırıya cevap veririz” yanıtını verdi.

ALMAN DERGİSİNİN İDDİASINA TÜRKİYE’DEN İLK AÇIKLAMA

16:08 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı. Bu komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok.” dedi.

15:54 Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 30 Ocak Salı günü Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin TBMM Genel Kurulunda milletvekillerini bilgilendirecek.

ÖSO BİR KÖYE DAHA GİRDİ

15:50: ÖSO birlikleri Afrin’in kuzey tarafındaki Bülbül bölgesinde PYD ile girdiği yoğun çatışmaların ardından Ömer Uşağı köyüne girdi. Azez civarında ise Burseya dağı etrafında ÖSO birlikleri ile PYD arasında şiddetli çatışmalar oldu.

15:40 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “ABD ile güvenli bölge veya ciddi bir konuyu bırakın kabul etmeyi, görüşebilmemiz için önce güveni tesis etmemiz lazım”

15:38: Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’na katılan 2 Atak helikopteri, Türkiye’ye döndü.
Afrin’deki PKK/PYD-YPG hedeflerine karşı düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’na katılan 2 askeri helikopter, görevini tamamlamasının ardından Hatay’daki üssüne döndü.

ATAKLAR 20 DAKİKA BOYUNCA MERMİ YAĞDIRDI

15:00: Akpınar ve Davutpaşa mahalleleri yakınındaki sınır hattını 2 Atak helikopteri ateş altına aldı. Reyhanlı ilçesi Akpınar ve Davutpaşa mahalleleri üzerinde önce keşif uçuşu yapan 2 Atak helikopteri, sınır hattında aralıklarla 20 dakika boyunca ateş açıp bölgeden ayrıldı.

14.45 : Afrin’deki yabancı teröristlerin fotoğrafları ve videoları, terör hesapları tarafından yayınlandı. YPG, dün yaptığı açıklamada onlarca yabancının Afrin’de olduğunu itiraf etmişti.

14.20 : YPG’li teröristler tarafından Kilis’e atılan roketin isabet ettiği tarihi Çalık Camii’nde yaşamını yitiren Muzaffer Aydemir ile Suriye kökenli Tarık Tabbak, bugün yan yana son yolculuklarına uğurlandı. Tabbak’ın tabutunun üstüne hem Türk hem de Suriye bayrağı örtüldü.

TSK SON RAKAMI AÇIKLADI

13:43 TSK: “Zeytin Dalı Harekatı kapsamında en az 303 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. 6 hedef imha edildi.”

ABD’YE GÜVENLİ BÖLGE YANITI

13:29 ABD’nin güvenli bölge önerisine yanıt veren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ: “Artık sözle vakit geçirme dönemi bitmiştir, icraatın zamanıdır. Bizimle bir dayanışma içine ABD girmek istiyorsa, bunun yolu basit. Silah vermeyi durduracak, verdiği silahları toplayacak ve PYD/YPG teröristlerine ‘Türkiye’ye karşı mücadele etmeyin, bu işi bırakın ve siz Fırat’ın doğusuna çekilin’ diyecek.”

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.