‘Suriye’ye saldıran herkesin sonu…’

İran Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, yaptığı açıklamada, ülkesinin Suriye’deki siyasi çıkışın Astana’dan geçtiğine inandığını söyleyerek, Türkiye, İran ve Rusya arasında ortak bir yol olduğuna dikkat çekti. Ali Ekber Velayeti, Suriye’deki İran varlığının sürdüğünü vurguladı.

Velayeti, Tahran’ın Ankara ve Moskova’yla yaptığı istişarelerin bu görüşmeler çerçevesinde devam ettiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca İran’ın Suriye’de varlığını koruma konusunda ”İran-Suriye anlaşması”na değindi.

Resmi Mehr Haber Ajansı’nın aktardığına göre, Velayeti, Suriye’deki İran varlığının ”direniş çizgisini koruduğunu” söyledi.

Suriye’de İran-İsrail tırmanışının ardından, siyasi ve askeri yetkililer İran’ın Suriye’deki varlığının askeri değil istişare ile olduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Şamkani geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, İsrail uçaklarının ”Suriye-İran üssünü” hedeflediğini yalanladı.

Velayeti’nin yorumları, ülkesinin Suriye ve Irak’taki varlığına hakkında Batılı endişeler konusundaki duruşuyla ilgili bir soruya yanıt olarak geldi. Velayeti, ”İngiltere, Amerika ve Fransa bölgede değil, bölgeye müdahale etmelerine ve İran’ın müdahalesinden endişe duymalarına nasıl izin verdiklerini” sözlerine ekledi.

”SURİYE’YE SALDIRMAK İSTEYEN HERKESİN SONU…”

Velayeti, İsrail savaş uçağının düşüşünü ”tarihi bir dönüm noktası” olarak nitelendirirken Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, ”Suriye’ye saldırmak için kendini mağdur eden herkesin kaderi, İsrail uçağının kaderi gibi olacak” dedi.

İran’ın Şam Büyükelçiliği’nin ev sahipliği yaptığı bir resepsiyonda şunları söyledi:

”İsrail uçağını düşürmek, Suriye ordusu’nun başarısıdır. Bu, Suriye’nin geri dönüşünün ve düşmanlarını ele geçirme kararlığının göstergesidir. İran, Suriye’de rejimin yanında terörist ve dış saldırılara karşı duruyor… İran-Suriye kardeşliği ebedi ve köklü olarak kalacaktır.”

Tipik ortadpgu kafasi. Bir ucak dusurdulermi nasil ballandiracaklarini sasiriyorlar ancak neticeye etki etmedigini bir turlu anlayamiyorlar.
iranda aklini basina alsin,ikide bir türkiyeye karsi cirtlak sesler cikarmasin,türkiyeyle arasi acilacak olan bir irani israil ve abd 2 saatte yok ederler
iranda rusyada her an yamuk yapabilir. Hic birine güvenilmez. Yapacaklarimizi ona göre yapmaliyiz. Hele su sapik irandan hersey beklenir. Arkadan hancerlemeyi iyi bilirler
ıran o kadar güçlüyüm der bir amerika vurdu 40 ölü 50 yaralı bir ısrail vurdu 10 iha si 30 ölüye neden oldu sonuç boş konuşup Türkiye ye ancak laf cakmaya çalışıyorlar
suriye babasının malıymış gibi konuşmuş buda iranın suriyeyi ele geçirdiğini gösteriyor ırakı zaten amerika irana hediye etmişti amerika rusya ve batı bu fasulyeleri ortadoğunun başına adam ettiler bu sakallı mollaları
fazla konuşmayın rusya iran ırak türkiye çin vb birleşsinler ve en üst seviyede silahlansınlar müttefik olsunlar
iran kendi sonunu kendi icinde bulacak yuzlerce milyar dolar nusayrileri korumak icin harcadi, esadin varlığı israil icin garanti demek hep hikaye, israile bati destegi icin, irana da Ortadoğu’ya yayilmak icin seytan lazim
İran’ın ,Rusya’nın ne işi var.. 80 sene önce Suriye bizim topraklarımızdı.Hak iddia edecek bir ülke varsa o da TÜRKİYE’dir.
O kadar masum insanların ölümüne ne demeli peki.Eğer zalim esete destek vermeseydiniz ne abd ne israil ne de rusya bu topraklarda olacaktı.Siz Türkiye gibi samimi olsaydınız , müslümanlara saygı duysaydınız bu olaylar bu boyuta gelmezdi.
Esadi zorla katil ettiler.disardan halki pohpohladilar ayaklandirdilar.senin canina kast edene sende mecburen kastin oluyor.hataydaki bazi suriyeliler oyle diyor
“siyasi ve askeri yetkililer İran’ın Suriye’deki varlığının askeri değil istişare ile olduğunu belirtti.” komik bir açıklama, bölgeyle komşu olmayan kendini güçlü gören birçok devlet burda hak sahibi olma peşinde

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.