Almanya’dan sürpriz ‘Türkiye’ hamlesi!

Berlin yönetiminden yeşil ışık yaktığı 31 anlaşmanın Leopard tanklarının modernizasyonunu kapsayıp kapsamadığı resmi olarak açıklanmadı.

Reuters’ın haberine göre Alman hükümeti 18 Aralık 2017 ile 24 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye’ye yönelik silah ihracatına ilişkin 31 anlaşmaya onay verdi. Haber, meclise sunulan soru önergesine verilen cevaba dayandırıldı.

Alman Ticaret ve Enerji Bakanlığı tarafından verilen cevapta silahların tür ve modellerine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken sadece silahlara ilişkin kodlar kullanıldı. Söz konusu onayın Türkiye’nin talep ettiği ancak Alman hükümeti tarafından askıya alınan Leopard tanklarının modernizasyonunu kapsayıp kapsamadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Ocak ayında, mevcut hükümetin Türkiye’ye satılan tankların modernizasyonu konusunda kararı yeni hükümet kurulana kadar beklemeye aldığını açıklamıştı.

Ben sahsen artik alman arabalarinin yerine Kore ve Japon arabalari tercih edecegim ,benim paramla hem terörü destekleyerek mehmetcigimizi sehit edecekler ,ahirette sehitlerimizin hakkini ödeyemeyiz.yok artik aptal degiliz.Japonya ve kore asla bize hainlik etmediler.
Yerlisi olmayan ürünün japonu koresi var. Vatansever olan, azıcık aklı olan, onuru haysiyeti olan zaten bu saatten sonra Abd, Almanya, Hollanda vesair Türk ve İslam düşmanlarına para KAPTIRMAZ !
almanya kabak tadı verdi artık. adamların paraya ihtiyacı yok, tok satıcı olmuşlar , kendimiz modernizasyon yapalım. Bmc başka ülkeyle ortaklık kursun bize ne yani.
Konuyu bilip bilmeden herkes yorum yapıyor. Söz konusu olan yeni tank alımı değil. Halihazırda Türkiye’nin elinde bulunan en modern ve en etkili tank olan Alman yapımı Leopard-2 tanklarının modernizasyonu. Şu an elimizde olan tanklar Almanya’dan alınan Leopard-1, Leopard-2 ; Amerikan yapımı M-60 ve eski model olan M-48 tanklar var. Ama askerde 15 ay Leopard-1 tank şoförü olarak görev yapmış biri olarak söylüyorum; bu leopard tankları gerçekten muhteşem. İnşallah Altay tankı bunlardan daha iyi olacak.
Alman savunma şirketleri pazarlarını kaptıracakları için hükümetlerine baskı yapıyorlar. Yoksa Türkiye’ye su vermezler. Suudiler de dün Yemen dolayısı ile silah satmayacağını söyleyen Almanya’ya satmazsan satma, başkalarından, Türkler’den alırız dediler. Türkiye’yi Suudi Arabistan’daki fuarda başköşeye davet ettiler.
Tankları yütümüyor, uçakları uçmuyor, helikopterleri Afrika’da patır patır düşüyor. Geçen ay daha yeni tersaneden çıkan savaş gemisini orduya teslim etmek istediler, ordu test ettikten sonra çürük diye geri gönderdi. Almanya eski Almanya değil.
Bize şu anda silah lazım, sen yine de yerli silahını yapmaya devam et sana engel olan yok. Almanya bizim yanımızda olsa ne ABD den nede Rusya dan çekinmeyiz. Ama maalesef böyle bir ittifak paralel devlet tarafından engellemektedir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.